Geotechnika
zkoumá vlastnosti zeminového a horninového prostředí. Geotechnika dále zkoumá interakci tohoto prostředí s novými stavebními objekty, resp. jejich využitelnost jako konstrukčního materiálu. Geotechnika rovněž zahrnuje řadu vzájemně propojených specializací jako mechanika zemin, mechanika hornin, inženýrská geologie, zakládání staveb, podzemní stavby, zemní konstrukce. Geotechnika má přímý vztah k ochraně životního prostředí, zejména v souvislosti s přesunem velkého množství pevných hmot, ať již původních, nebo různých odpadů (výsypky, odkaliště, skládky apod.).
Geotechnika – činnosti, prováděné naší firmou, zahrnují:
- doporučení vhodnosti a technologie zakládání staveb
- přejímky a prohlídky základových spár
- supervizní činnost, dozor v průběhu pilotáží a stavebních prací
- kontroly hutnění
- výpočty stability zemních svahů
- hodnocení stability skalních svahů
- výpočty sedání
- návrhy řešení stabilizace sesuvných území včetně zpracování projektové dokumentace a projednání s orgány státní správy (vč. zajištění územního rozhodnutí a stavebního povolení)
- stavebně – geologický průzkum (popis stavu a hloubky založení stávajících objektů z kopaných sond)
- projekty a realizace geotechnického monitoringu (GTM)
- konzultační a poradenské služby
Provádění IGP probíhá ve spolupráci s renomovanými firmami provádějícími vrtné práce a s akreditovanými laboratořemi provádějícími chemické rozbory vod. Subdodavatelsky zajišťujeme vedle průzkum v oblasti inženýrské geologie rovněž další průzkumné práce souvisejících oborů (radonový průzkum, korozní průzkum, atmogeochemický průzkum…)
Geotechnický monitoring
Geotechnický monitoring umožňuje získání objektivních poznatků o chování horninového prostředí, příp. systému horninové prostředí – stavba. Zahrnuje kontrolní metody vyvinuté a využívané ke sledování změn chování a stavu horninového masivu, umělých zemních těles a jiných staveb.
Aplikace těchto metod umožňuje získat informace o následné odezvě horninového prostředí na inženýrský nebo přírodní zásah a umožňuje stanovit prognózu chování systému stavba – horninové prostředí v budoucnosti.
Geotechnický monitoring zahrnuje:
- umožňuje získat informace o následné odezvě horninového prostředí na inženýrský nebo přírodní zásah a stanovit prognózu chování systému stavba – horninové prostředí v budoucnosti
- významně přispívá k zajištění bezpečnosti přírodních i umělých svahů (násypy, výsypky, hráze, stavební jámy) jak v průběhu výstavby tak i po jejich ukončení
- umožňuje definovat varovné stavy, které vyžadují odpovídající technicko – ekonomické opatření
- poskytuje výsledky, které mohou být důležitým průkazným materiálem při projednávání majetkových právních sporů souvisejících s inženýrským zásahem do horninového prostředí
Naše firma se specializuje na metody spojené se zjišťováním a dlouhodobým sledováním vývoje svahových deformací u přirozených i umělých svahů, resp. jejich stavem po případné realizaci sanačních opatření. U nově budovaných násypových těles měříme sedání.
GTM nabízíme v komplexní podobě, tj. od vypracování projektu, přes instrumentaci zařízení až po vlastní periodické měření s vyhodnocením a případným návrhem opatření (viz geotechnika).
Dle charakteru řešené problematiky jsme schopni nasadit následující monitorovací metody:
- přesné inklinometrické měření
- pásmová extenzometrie
- měření dilatace na trhlinách
- měření sedání metodou hydrostatické nivelace
- měření pórových tlaků